فارسی | English

موتورسیکلت برقی، فرار از آلودگی و بازگشت به زندگی و طبیعت

|
1395/06/23


کلان شهرهای بزرگ جهان نقطه تمرکز و کانون توجه مردمانی هستند که هر کدام بنا به دلیلی از جمله تجربه زندگی بهتر، آسایش بیشتر و البته آینده ای متفاوت به آن هجوم آورده اند. مردمانی که خواسته یا ناخواسته خود را درگیر تجمع و توده ای از ساکنینی کرده اند که به دست خودشان برای خود مشکلات بسیاری را رقم زده اند که از جمله آن می توان به چالش زیست محیطی و البته ترافیک اشاره کرد.

اندیشمندان و نخبگان جهان سالهاست به دنبال راه حلی برای حل مشکلات و معضلات دنیای صنعتی و تجاری امروز هستند، دنیایی که قرار بود رفاه و آسایش را با خود به ارمغان آورد اما چرخش مسیر زندگی به سویی رفت که اکنون باید آنچه ساخته ایم را خراب و دوباره بازسازی کنیم تا شاید راه حلی باشد برای برطرف کردن برخی مشکلات ساخته دست بشر.

یکی از بزرگترین مشکلات دنیای امروز به موضوع محیط زیست و البته مسایل پیرامونی آن باز می گردد، ایجاد بیماری های مختلف و صعب العلاج به گفته بسیاری از کارشناسان امر حاصل زندگی غلط و ماشینی سالهای پیش است. اگر بتوان محیط زیست را نجات داد می توان بر روی جان انسان ها نیز برنامه ریزی کرد و امیدوار بود در غیر این صورت با حرکت در مسیر کنونی شاهد افزایش آمار مرگ و میر انسان هایی هستیم که با هدف زندگی بهتر به نقطه پایانی عمر خود نزدیک می شوند.

حمل و نقل سهم بزرگی در بروز مشکلات این حوزه دارد، چرا که آلایندگی وسایل نقیله به گونه است که شرکت های حتی معتبر گه گاه برای کسب درآمد بیشتر و علی رغم شعارهای زیست محیطی اقداماتی خلاف واقع انجام می دهند. اما شرکت هایی هم هستند که با راهکارهای نوین و سرمایه گذاری های کلان درصدد هستند وظیفه صنعتی و اخلاقی خود را در برابر جامعه به عمل برسانند. شرکت هایی که راه سختی برای تغییر نگرش و فرهنگسازی جدید در پیش دارند اما با تمام و پرتلاش در این راه سخت گام برداشته و هر روز به سرمنزل مقصود نزدیک تر می شوند.

زمانی که صحبت از پاک بودن وسایل نقلیه می شود ماشین ها و موتورهای الکتریکی در ذهن افراد نقش می بنند اما واقعیت این است که جهان در مسیری قرار دارد که باید جایگزینی بهتر و مفیدتر برای وسایل نقلیه کنونی پیدا کند، یکی از این وسایل نقلیه موتورسیکلت برقی است، موتورهایی که با توجه به عمر کوتاه خود نسبت به سایر وسایل حمل و نقل مخاطبان و علاقه مندان بسیاری پیدا کرده که هر روز نیز بر طیف آنان افزوده می شود.

موتورسیکلت‌های برقی انرژی مورد نیاز خود را از باتری‌های قابل شارژی می گیرند که خطرات و مسایل زیست محیطی را به شدت کاهش و عملا آن را از بین برده است، امروزه بیشتر موتورسیکلت‌های برقی از باتری‌های لیتیوم‌یومی قابل شارژ استفاده می‌کنند، تامین انرژی این موتورها بسیار ساده اما کمی زمان بر است که به اثرات و نتایج آن می ارزد.شما می توانید این موتورها را با پریزهای برق معمولی هم شارژ کنید، موتورهای برقی از 25 تا 60 کیلومتر نسبت به نوع و مدلی که دارند سرعت می گیرند و توان موتوری آنها از 1000 تا 3000 وات متفاوت است.

 باتری هایی که در این موتورسیکلت ها استفاده شده از 12 تا 72 وات متغییر است و معمولا 6 ساعت را به عنوان مدت شارژ به خود اختصاص می دهد، البته مدلی دراین موتورهای برقی وجود دارد که باتری آنها از 5 عدد سربی اسیدی خشک با عمر طولانی نیز بهره می برد تا به نوعی رفاه را برای شما به ارمغان آورد.

یکی دیگر از محاسن موتورهای برقی که بسیار هم مهم است ‌بی نیاز بودن از تعمیر و نگهداری های وسایل نقلیه مشابه است. میزان فرسودگی در این موتورها بسیار پایین است و عملا شما نیازی به تعمیرهای همیشگی مانند تعویض روغن یا هزینه های قطعات داخل موتور ندارید.

نکته بسیار مهم دیگر بی سر و صدا بودن موتورسیکلت های برقی است. شما عملا به عنوان فردی فرهنگ ساز در جامع مطرح خواهید شد که جدا از بحث زیست محیطی و کاهش آلایندگی های هوا، در کاهش صداهای محیطی و آلودگی های صوتی نیز نقش به سزایی دارید . شما با استفاده از موتورسیکلت های برقی به عابران و مردم شهرتان اجازه می دهید در آرامش در خیابان ها قدم بزنند و بدون ترس از صداهای عجیب و غریب وسایل نقلیه کنونی عبور و مرور کنند.

حرکت به آسانی در ترافیک های سنگین کلان شهرها، پارک و توقف آسان و بدون دردسر به دلیل اندازه موتورسیکلت برقی، زیبایی و دوام و ... را نیز فراموش نکرده و محاسن قبلی اضافه کنید.

و یک نکته، واقعیتی مهم وجود دارد، کشورهای صنعتی جهان از شرق تا عزب امروزه توجه خود را به این وسایل معطوف کرده اند و زمینه سازی مناسبی را ایجاد کرده اند که فرهنگ استفاده از موتورسیکلت های برقی را در جامعه فراهم سازند. کشورهای ژاپن و چین در شرق آسیا و کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و در آن سوی کره زمین کشور آمریکا شاید به نوعی بیش از سایر کشورهای جهان در این خصوص تلاش کرده و فعالیت می کنند. خوشبختانه در ایران نیز این مهم در دستور کار اندیشمندان و مدیران آینده نگر صنعتی کشور نیز وجود دارد. شركت الماس اروند آبي نماينده انحصاري سونرا در ايران بوده و معتقد است بهترين ها را براي بهترين ها توليد و عرضه مي كند ، این شرکت سالها است در این خصوص سرمایه گذاری کلان کرده و تا کنون انواع مختلفی از این موتورسیکلت های برقی را با کیفیت های مناسب و البته تنوع بسیار و ویژگی های فنی متفاوت روانه بازار کرده است که مورد استقبال علاقه مندان به محیط زیست هم قرار گرفته است.

بد نیست بدانید برند تجاري سونرا در سال ١٩٩٩ ميلادي تاسيس گرديد و امروز يكي از بزرگترين كارخانجات در زمينه تحقيق و توليد و توزيع وسایل نقليه برقي و همچنين توليد قطعات و لوازم اصلي و يدكي مورد نياز در اين زمينه مي باشد.

نویسنده: نیلوفر رهگذر

 

کلمات کلیدی: کاهش آلودگی هوا، موتورسیکلت برقی، موتور سیکلت برقی، موتور سیکلت سونرا، سونرا ایران